Loading Events

dance no limit vi

  • This event has passed.

Tentokrát s živými nástroji ( vstupenky dostupné již pouze na místě )

Ecstatic dance

September 4, 2020
18:30
- 21:30

Tentokrát s živými nástroji

Za DJ pultem Tomáš

Set bude spojením rozličných stylů: trance, ethno, tribe music, dub, house, funky, psy, chillout, latino …. Zavede vás do rozličných kultur světa vnějšího ale i vnitřního. Pro inspiraci můžete poslechnout set viz tlačítko níže. Tentokrát bude ale jemnější, méně PSY, nicméně trochu si určitě neodpustím:) Zároveň bude oživen živými nástroji – magickými houslemi Cyrila a dalšími.

Magické housle Cyrila

Taneční set okořeníme vstupy živých nástrojů a přidáme tak do jeho živosti.

Timeline

introductory circle

2 hours of dance

final relaxation

Who u can looking forward to

Crew

Tomáš Groulík

TRUBKA, DJ

Playing the trumpet is one of my instruments that allows me to roam the world and at the same time it is my passion, my means of expressing myself, my feelings and states, which is much easier to express through music than words. It is also an instrument that connects me with people, friends, musicians who "resonate" with what I express, so they "resonate" with me. And friendships made in this way are usually very strong. 

WWW.TOULAVATRUMPETA.CZ

TRAVELER, DJ, MUSICIAN, WEB DEVELOPER

Tom s trumpetou

Alice Nováková

HRAVÉ UVOLŇOVACÍ ÚVODNÍ HRY 

Narodila jsem se s uměleckou duší, což pro mne znamená, že tvořím a vyjadřuji se beze slov. Hodně básněmi, krátkými zamyšleními, obrazy, zpěvem, ale také mám ráda sametový zvuk příčné flétny, kterou využívám především k meditačním účelům. Divadelními prvky pro vyjádření emocí, pocitů, uvolnění, odreagování. Dotekem-skrze masáže i jemnějším-kosmetikou. Tancem.

WWW.VANILKOVADUSE.CZ

ÁYURVÉDSKÉ MASÁŽE, HUDEBNICE, 12-TI LETÁ PRAXE S VEDENÍM SKUPIN, SEBEROZVOJOVÉ SEMINÁŘE – PRÁCE S ENERGETIKOU TĚLA, DECHEM, TRANZEM, MEDITACE, PROŽITKOVÁ PSYCHOTERAPIE,  UVOLŇUJÍCÍ KREATIVNÍ TECHNIKY

 

Alice Nováková
Cyril s houslemi

Cyril Kubiš

HOUSLE, KLÁVESY

Music became my lifelong journey, which I followed not only as a performer (violinist), but also as a musicologist, conductor, pedagogue, composer and organizer of musical life. Only the problems that prevented me from realizing the music led me to seek a deeper quality of life and meditations. We gained knowledge that was reflected not only in the new view of the world of music and the development of the musician, but in my own life as a whole. I captured the experience I gained in Hudebních hrách, application Neutee and also in the music on their CDs. As a guide to the musician's soul, I pass on knowledge at music schools, courses and festivals. I lecture on fear, improvisation, proper practice and also on how to stand up to the mission of a musician today. He currently teaches music education and instrumental practice in primary school Ježek bez klece in Brno.

WWW.HUDEBNIHRY.CZ

VIOLINIST, MUSICOLOGIST, CONDUCTOR, EDUCATOR, COMPOSER, ORGANIZER OF MUSIC LIFE

Details

Date:
September 4, 2020
Time:
18:30 - 21:30
Cost:
200Kč – 300Kč
Event Category:
Ecstatic dance

Organizers

Tomáš Groulík
Alice Nováková

Venue

Domeček
Antonína Procházky 9/5
Brno, Brno-Město 62300 Czech Republic
+ Google Map
Phone:
775371204

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

en_USEnglish
Dance No Limit

Information about events

We send information about planned events only. WE DON'T SPAM!

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Subscribed successfully. Thank you for your favor.

Pin It on Pinterest

Share This