Loading Events

dance no limit viii

  • This event has passed.

S živými nástroji

Ecstatic dance

October 22, 2021
18:30
- 21:30

Tentokrát s živými nástroji

Za DJ pultem Tomáš

Set bude spojením rozličných stylů: trance,  ethno, tribe music, dub, house, funky, psy, chillout, latino, gipsy, výpravná hudba, meditační hudba …. Zavede vás do rozličných kultur světa vnějšího ale i vnitřního. Zároveň bude oživen živými nástroji – magickými houslemi Cyrila a trubkou Tomáše a možná i dalšímy.

Pro inspiraci můžete poslechnout set viz tlačítko níže. Nicméně poslední set, který v ukázkách je jsem v rámci Dance No Limit ještě nehrál a chci jej z části použít pro tuto akci, tedy pokud plánujete přijít, tak doporučuji jej neposlouchat celý, ať tam je ten prvek „překvapení“, který nás pomáhá držet v přítomnosti:)

Přijďte se vytančit

Ať jsou to jakékoliv emoce, napětí, únava, zmatek, nejistota, zacyklenost, stereotyp, bezmoc… 

Nebo si zatančit jen tak, z radosti ze života, z pohybu, z hudby, z tance, ze společné energie…

Dance without judging yourself or others. Dance as a spontaneous expression.

Relaxing the mind and body, connecting with yourself and others in a healthy atmosphere.

Magické housle Cyrila

Taneční set okořeníme vstupy živých nástrojů a přidáme tak do jeho živosti.

Timeline

introductory circle

2 hours of dance

final relaxation

Who u can looking forward to

Crew

Tomáš Groulík

Playing the trumpet is one of my instruments that allows me to roam the world and at the same time it is my passion, my means of expressing myself, my feelings and states, which is much easier to express through music than words. It is also an instrument that connects me with people, friends, musicians who "resonate" with what I express, so they "resonate" with me. And friendships made in this way are usually very strong. 

WWW.TOULAVATRUMPETA.CZ

TRAVELER, DJ, MUSICIAN, WEB DEVELOPER

Tom s trumpetou

Alice Nováková

I was born with an artistic soul, which means to me that I need to create. I can express myself best without words, so I do various activities where I can use it. Like the art of touch-massage. But sometimes I write a poem, a short thought, I paint a picture, I sing, I use the velvet sound of a transverse flute for meditation purposes. The theater and the cultivation of herbs and flowers are also close to me.

WWW.VANILKOVADUSE.CZ

AYURVEDIC MASSAGES, MUSICIANS, 12 YEARS OF PRACTICE WITH GROUP LEADERSHIP, SELF-DEVELOPING SEMINARS - WORKING WITH BODY ENERGY, BREATHING, TRANSPORTATION, MEDITATION, EXPERIENCE PSYCHOTHERAPY, RELEASING CREATIVE TECHNICS

 

Alice Nováková
Cyril s houslemi

Cyril Kubiš

Music became my lifelong journey, which I followed not only as a performer (violinist), but also as a musicologist, conductor, pedagogue, composer and organizer of musical life. Only the problems that prevented me from realizing the music led me to seek a deeper quality of life and meditations. We gained knowledge that was reflected not only in the new view of the world of music and the development of the musician, but in my own life as a whole. I captured the experience I gained in Hudebních hrách, application Neutee and also in the music on their CDs. As a guide to the musician's soul, I pass on knowledge at music schools, courses and festivals. I lecture on fear, improvisation, proper practice and also on how to stand up to the mission of a musician today. He currently teaches music education and instrumental practice in primary school Ježek bez klece in Brno.

WWW.HUDEBNIHRY.CZ

VIOLINIST, MUSICOLOGIST, CONDUCTOR, EDUCATOR, COMPOSER, ORGANIZER OF MUSIC LIFE

Details

Date:
October 22, 2021
Time:
18:30 - 21:30
Cost:
250Kč
Event Category:
Ecstatic dance

Organizers

Alice Nováková
Tomáš Groulík

Venue

Domeček
Antonína Procházky 9/5
Brno, Brno-Město 62300 Czech Republic
+ Google Map
Phone:
775371204

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

en_USEnglish
Dance No Limit

Information about events

We send information about planned events only. WE DON'T SPAM!

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Subscribed successfully. Thank you for your favor.

Pin It on Pinterest

Share This